uvod1 uvod2 uvod3 uvod4 PRODEJ~1.JPG

Obrazy s duší / Ing. Pavla Nováková

„Umění je stav duše.“ Marc Chagall

Má tvorba, „Obrazy s duší“, vycházejí z mého nitra, duše a napojení. Jsou plné lásky, pozitivní energie a kreativity. Mají svoji „duši“.

Své obrazy maluji intuitivně, v meditaci, buď v napojení na prostor či člověka anebo i bez podnětu. Každý můj obraz si nese svoji energii, která skrze mě prochází. Tvořím pouze, když jsem v harmonii sama se sebou.

„Cílem umění je dělat člověka šťastným.“ Michelangelo Buonarroti

A kdo jsem? ... Jsem umělec, jsem kouč, jsem terapeut.

vořím, ale také koučuji. U obrazů, tvoření, tyto oblasti propojuji (koučování, terapii, tvorbu). Pomáhám lidem se oprostit od jejich každodenní reality tohoto světa, mít v hlavě „nicotu, prázdno“ a v tomto stavu si namalovat, vytvořit, svůj vlastní obraz bez hodnocení, očekávání, předpokladů. Nejlépe ve stavu radosti ale i jiných emocí, které zrovna chtějí či potřebují vyjít ven z nitra. Ukazuji možnosti, jak si prožít radost při tvorbě, jak si namalovat obraz, jak tvořit a přitom být sám sebou.

„Umění a láska působí jako slunce - probouzí energii“ Maxim Gorkij

Vše, co v životě dělám, dělám naplno, s láskou, pokorou, vůlí, nadšením a s pomocí intuice, která mě provází, vede, na mé cestě. Tak, abych byla stále sama sebou a dělala věci dle vlastního přesvědčení v souladu s okolím, přírodou a zdravím.

V obrazech neustále objevuji možnost kreativity a rozvíjet se a to je i to, co mě na jejich tvorbě velmi přitahuje. Kreativita se prolíná celým mým životem. Miluji krásu, odlišnost, jedinečnost.

„Krása je forma určité věci. A určitou formu má každá věc. Z čehož vyplývá, že každá věc je svým způsobem z určitého hlediska krásná.“ Vincent van Gogh

 

Kamenné sochy ze Zimbabwe

Vystavené kamenné sochy vznikly v umělecké komunitě Tengenenge v Zimbabwe. Afrika je známá spíše svými dřevěnými řezbami, maskami a plastikami, moderní zimbabwské kamenné sochařství je tak jedinečný směr, který vznikl v druhé polovině 20. století. Sochy jsou většinou vytesány z hadce (serpentinu) a nejčastějšími motivy sochařů a sochařek je jejich okolní život: rodina, pár/ milenci, matka s dítětem, zvířata a květiny. Tyto sochy jsou od 70. let 20. století vystavovány po celém světě, v ČR pak od roku 2006.

Haji Chilonga

Haji Chilonga se narodil v roce 1969 v Lukuledi v Tanzanii. Pochází z chudé rodiny kováře. Dostalo se mu pouze základního vzdělání (1983), protože si další vzdělání rodiče nemohli dovolit. Po škole se Haji snažil najít práci a díky svému nadání a zájmu o umění si začal vydělávat ilustrací reklam. V roce 1995 začal více malovat se svými přáteli – Florianem Ludovickem a Ally Kitogem. Nejprve malovali všichni velmi podobné obrazy – zobrazovali místní lidi v různých situacích a vyjadřovali se v abstraktním stylu za použití mnoha barev. Později se rozdělily jejich životní cesty i jejich styly.

Dnes je Chilonga uznávaným malířem a jeho obrazy zobrazující lidi i zvířata se prodávají po celém světě (Itálie, Kanada, USA...). Zúčastnil se několika mezinárodních workshopů. Když v roce 2007 vystavoval v Německu, velmi ho pobavil údiv jednoho z návštěvníků nad tím, že byl Afričan schopen si sám vydělat na letenku do Evropy.

Florian Ludovick

Florian Ludovick se narodil v červnu roku 1971 v Bukobe v Tanzanii. Začal malovat už jako malý kluk, sám říká, že se jako malíř už narodil. Po ukončení střední školy v roce 1991, kdy vyhrál první cenu v kresbě na soutěži v Lions clubu v Tanzanii, se začal malířství věnovat naplno. V současné době žije v Dar es Salaamu v domě vzdáleném asi hodinu cesty od centra. Spolu se ženou Dorian a dcerkou Faith obývají dva pokoje.

Florianovy obrazy ukazují každodenní africký život, maluje pracující ženy, hudebníky a tanečnice, muže opilé pivem, věrně zachycuje místní zvyky. Používá různé techniky, akrylové i olejové barvy a doplňuje své obrazy látkami kitenge s typickými africkými vzory.

Florian i jeho žena jsou členy kostelního sboru. Florian byl pozván do několika kostelů na severu Tanzanie, aby zde udělal výzdobu na stěnách. I některé z jeho obrazů mají křesťanskou tématiku. Jméno jejich dcery je převzato z angličtiny a znamená „víra“.